Animal World

Sallander

Content Image

Plemeno Sallander je momentálne jedno z najpopulárnejších plemien králikov v Európe.

Plemeno vyšľachtil uznávaný holandský posudzovateľ a chovateľ D. J. Kuiper z mesta Olst v provincii Sallander. Vo svojom chove krížil durínske králiky s činčilovými a spomína sa aj použitie zdrobnených kuních králikov. Plemeno bolo uznané v Holandsku 15. 7. 1975. No k výraznému nárastu popularity došlo až po Európskej výstave v Metz 2015, kde boli vystavené veľmi kvalitné jedince od francúzskeho chovateľa Frédérica Steibela.

O zaradenie plemena do slovenského vzorníka sa zaslúžil Štefan Adamec z Nitrianského Rudna, ktorý vystavoval svoje králiky plemena sallander na XIX. národnej výstave v Nitre v roku 2016.

 

Farba má byť biela – perleťová. Na tejto krycej farbe sa rozprestierajú sivočierne pesíky, naznačené ako veľmi jemný závoj. Opísaná krycia farba ako celok je zvlášť zreteľná na čele, na škvrnách pri pohlaví, na chrbte, ako aj na vrchnej strane chvosta. Kamzičie znaky sú: maska, ktorá nesmie presahovať výšku oči, očné krúžky, ušnice, sánkové škvrny, bočné pruhy, brucho, končatiny a spodina chvosta. Chvost je teda zospodku tmavo sadzový a zvrchu svetlý.  Pomocou činčilového génu došlo k úplnému odstráneniu žltého pigmentu z durínskeho sfarbenia.